گردهمایی مجازی مدیران مراکز نسخ خطی بقاع ایران برگزار شد

با هدف آغاز فعالیت‌های مشترک؛

گردهمایی مجازی مدیران مراکز نسخ خطی بقاع ایران برگزار شد

گردهمایی مجازی مدیران مراکز نسخ خطی بقاع ایران برگزار شد

مدیر کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها با اشاره به برگزاری نخستین نشست مجازی مدیران مراکز نسخ خطی بقاع متبرکه ایران گفت: در این نشست بر لزوم آغاز فعالیت‌های مشترک تخصصی و پژوهشی تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، اولین نشست وبیناری مدیران مراکز نسخ خطی بقاع متبرکه ایران در پنجمین روز دهه کرامت که روز تجلیل از امام زادگان و بقاع متبرکه نام گرفته است با هدف همگرایی بقاع متبرکه داخل کشور در حوزه نسخ خطی و احیای میراث فرهنگی برگزار شد.

محمد عباسی ضمن تشکر از اقدام شایسته کتابخانه آستان قدس رضوی در برگزاری این نشست، گفت: در بخش مخطوطات کتابخانه آستان مقدس گنجینه‌های نسخ خطی ،کتب چاپ سنگی سربی ، کتب نفیس، قرآن های چاپی و منابع ویژه‌ای موجود است. 

مدیرکتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه در گنجینه نسخ خطی بیش از ۲هزار و ۲۰۰ نسخه خطی اعم از کتاب و قرآن خطی داریم، افزود: گنجینه کتب چاپ سنگی سربی نیز با ۳هزار و ۴۰۰ عنوان فهرست نویسی و ثبت شده و بیش از هزار و ۴۰۰  نسخه ثبت نشده در گنجینه‌های ارزشمند و غنی کتابخانه فاطمی وجود دارد.

وی با بیان اینکه گنجینه نفایس با بیش از هزار و ۲۰۰ عنوان و گنجینه قرآن‌های چاپی با هزار و ۲۵۰ قرآن از مهمترین گنجینه‌های کتابخانه فاطمی است، افزود: سه جلد از فهرست نسخ خطی چاپ و منتشر شده و جلد چهارم و پنجم نیز در حال بازنگری فهرست نویسی‌های انجام شده برای چاپ است.

عباسی ادامه داد: در زمینه مرمت و صحافی هم از نیمه دوم سال۹۴ بخش مرمت و صحافی در کتابخانه برقرار شد و تا کنون بیش از ۴۵۰ نسخه خطی و ۷۵۰ کتاب چاپ سنگی سربی مرمت و صحافی شده است.

همچنین در این نشست وبیناری، ابوالفضل حسن آبادی گفت: این نشست در راستای آشنایی بیشتر با منابع خطی بقاع متبرکه، اطلاع از کارهای درحال انجام و بسترسازی برای کارهای تخصصی و پژوهشی مشترک و تبادل تجربیات برای استفاده بهتر از ظرفیت‌های بقاع متبرکه در این زمینه برگزار شده است.

مدیر مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی با اشاره به وجود نسخ خطی نفیس و گسترده در این مرکز و همچنین تجربیات منحصربه ‌فرد این مجموعه، هدف از این تعاملات را زمینه‌سازی برای نگهداری و معرفی میراث اسلامی در داخل و خارج از کشور با محوریت آستان قدس رضوی ذکر کرد.

وی مجموع نسخ خطی موجود در کتابخانه های آستان قدس رضوی را ۱۰۶ هزار نسخه خطی و ۷۰ هزار نسخه چاپ سنگی عنوان کرد.

حسن آبادی، با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در حوزه فهرست نویسی هم اکنون به روز است، اعلام کرد که ۱۳ جلد فهرست نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی آماده چاپ است.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی خدمات تحویل مدرک نسخ خطی از راه دور در ایام کرونا گفت: مخاطبان بسیاری در سطح ملی و بین الملل برای دریافت نسخ مورد نیاز خود با این مرکز در ارتباط بودند که درخواست آنها طی بازه زمانی چند روزه به انجام رسیده است.

مدیر مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه جامع فهرست نویسی الکترونیکی در این مرکز گفت:  فهرست نویسی به صورت آنلاین در این سامانه به انجام می‌رسد.

در ادامه امیدعلی مقیمی مدیر کتابخانه مرکزی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و جلال الدین محقق سرپرست مرکز پژوهش های آستان مقدس حضرت احمدبن موسی کاظم شاهچراغ(ع) در خصوص جمع آوری، نگهداری و فهرست نویسی نسخ خطی، به بیان دستاوردهای این مراکز پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *